PRZESZCZEP WŁOSÓW

Wypadanie włosów to normalny i naturalny proces, podczas którego wypadające włosy są zastępowane nowymi. Jeśli jednak zauważysz, że Twoje włosy zanikają lub przerzedzają się w szybkim tempie – może to być oznaką problemu. W pierwszej kolejności należy ustalić jego przyczynę. Najczęstszym (choć niejedynym) powodem utraty włosów u mężczyzn jest łysienie androgenowe, czyli o podłożu genetycznym. Dotyka ono również kobiety, lecz w ich przypadku ma to miejsce znacznie rzadziej niż u płci przeciwnej. Chcąc zredukować skutki łysienia androgenowego, warto rozważyć przeszczep włosów, który jest jedynym skutecznym sposobem na odzyskanie i utrzymanie już utraconych włosów.

Kiedy warto zrobić przeszczep włosów?

Na wczesnym etapie łysienia androgenowego nie dochodzi jeszcze do znacznego zanikania włosów. Już wtedy przeszczep jest możliwy na indywidualne życzenie klienta, choć zalecamy wstrzymać się do momentu, aż ubytki będą na tyle widoczne, że zabieg będzie mógł przynieść większe efekty. Z drugiej strony – nie warto zwlekać zbyt długo. Nadmierne wyłysienie może doprowadzić do sytuacji, w której przeszczep będzie utrudniony lub nawet niemożliwy ze względu na zbyt małą powierzchnię włosów nadających się do transplantacji. Utrata owłosienia o podłożu genetycznym u mężczyzn zwykle trwa latami – po takim czasie jesteś już dobrym kandydatem do przeszczepu włosów. Jeśli masz wątpliwości, konsultacja ze specjalistą pomoże Ci ocenić stopień zaawansowania łysienia i podjąć decyzję o ewentualnym zabiegu.

Przebieg przeszczepu włosów

W pierwszej kolejności umawiamy się na badanie wstępne. W jego trakcie ustalimy stan Twoich włosów – zarówno obszaru dawczego, jak i miejsc do uzupełnienia. Ocenimy także liczbę graftów, czyli jednostek potrzebnych do przeszczepu. Jeden graft może zawierać jeden lub kilka mieszków włosowych. Po badaniu możesz zdecydować się na zabieg, który przeprowadzimy w umówionym terminie, w bezpiecznych i komfortowych warunkach, jakie zapewnia nasza klinika w Warszawie.

Cały proces transplantacji włosów jest zautomatyzowany. Pierwsza faza polega na ekstrakcji graftów (najczęściej pobieramy je z tyłu głowy, gdzie włosy są najsilniejsze). Do każdej jednostki mieszkowej podchodzimy pod odpowiednim kątem, a następnie wykonujemy delikatne mikronacięcie w skórze, aby uwolnić całą jednostkę bez uszkodzeń. Później przenosimy ją z rejonu dawczego i umieszczamy w specjalnym roztworze, gdzie jest przechowywana do momentu implantacji. Po uzyskaniu wszystkich potrzebnych graftów przechodzimy do fazy drugiej, czyli ich wszczepiania w miejsce utraty owłosienia.

Przeszczep włosów to zabieg o wysokiej skuteczności, zapewniający pożądany przez wielu mężczyzn, naturalny efekt. Jest również bezpieczny i nie pozostawia blizn. Po odczekaniu około roku można obciąć włosy na krótko, nie zauważając nawet, że miała miejsce ingerencja w tkankę skórną.

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Zabiegi najczęściej przeprowadzamy przy znieczuleniu miejscowym. Najpierw znieczulany jest obszar dawczy, skąd pobieramy mieszki włosowe. Następnie znieczulamy te miejsca, w które włosy mają zostać przeszczepione.

Podczas całego procesu podawane są dwa środki: artykaina i adrenalina. Pierwszy z nich ma za zadanie znieczulić, a drugi sprawić, by środek znieczulający nie rozchodził się poza obszar, na którym przeprowadzamy zabieg.

Wizyta w klinice trwa jeden dzień, przy czym dokładny czas zabiegu bywa różny i zależy od liczby przeszczepianych graftów. Zwykle czas wizyty wynosi od 6 do 8 godzin i jest podzielony na 3 etapy z przerwami na odpoczynek czy posiłek. Pierwszy etap to pobranie mieszków włosowych z obszaru dawczego, drugi – tworzenie kanałów/otworów na pobrane włosy, a trzeci – wszczepianie mieszków włosowych.

Wszystko zależy od tego, jak przebiega proces wypadania włosów u danego pacjenta. Jeśli zauważasz u siebie ubytki w owłosieniu, może to być oznaka łysienia. Wtedy warto umówić się na wizytę, podczas której lekarz oceni, czy jesteś dobrym kandydatem do przeszczepu włosów. Pamiętaj, że łysienie typu męskiego najczęściej trwa latami, a jego skutki są zauważalne w perspektywie czasu. Nie warto jednak zwlekać z podjęciem decyzji o przeszczepie. Nadmierne zanikanie włosów przez dłuższy czas może sprawić, że nie będzie już możliwości wykonania przeszczepu ze względu na niewystarczającą liczbę silnych mieszków.

Po zabiegu otrzymasz odpowiedni opatrunek, receptę na leki przeciwbólowe oraz zestaw do pielęgnacji obszaru dawczego. Następnego dnia zaprosimy Cię na wizytę kontrolną, podczas której bezpowrotnie zdejmiemy opatrunek i wykonamy pierwsze mycie głowy. Wtedy dostaniesz także zalecenia od lekarza, dzięki którym Twoja skóra szybko się zagoi, a sam przeszczep będzie skuteczny.

Okres gojenia zwykle wynosi ok. 11 dni. Wtedy musisz uważać, aby nie uszkodzić leczonego obszaru, w tym nie zakładać nakrycia głowy. Zabronione jest też nadmierne palenie tytoniu, przebywanie w zadymionych pomieszczeniach oraz przyjmowanie niektórych substancji i stosowanie kosmetyków bez konsultacji z lekarzem. Do dwóch miesięcy należy unikać przebywania w saunie, pływania w basenie lub morzu oraz wystawiania głowy na promieniowanie słoneczne. W międzyczasie odbywa się druga wizyta kontrolna – stacjonarnie lub online.

Pocieszające jest to, że już po dwóch dniach od zabiegu możesz wrócić do większości swoich codziennych zajęć. Powrót do umiarkowanej aktywności fizycznej jest możliwy po dwóch tygodniach, natomiast z intensywniejszymi treningami najlepiej poczekać do dwóch miesięcy. W tym czasie powinieneś też unikać golenia obszaru dawczego maszynką – jeśli trzeba, to wskazane jest, by robić to nożyczkami. Z kolei obszar, w którym masz przeszczepione włosy, możesz strzyc tylko nożyczkami przez rok.

To, o czym musisz wiedzieć, to fakt, że przeszczepione włosy po ok. 14 dniach wypadają. To zupełnie normalne. Następnie przez 3–4 miesiące są nieaktywne i dopiero po tym czasie zaczynają powoli rosnąć. Pierwsze efekty możesz dostrzec po ok. 6 miesiącach, a efekt ostateczny to kwestia 12–15 miesięcy od zabiegu.

Niektórzy pacjenci obawiają się możliwości infekcji podczas zabiegu przeszczepu włosów. Uspokajamy – nasze sale zabiegowe są regularnie dezynfekowane, a każdy pacjent otrzymuje nowy zestaw narzędzi, dzięki czemu całkowicie wykluczamy ryzyko infekcji.

U niektórych pacjentów może wystąpić zaczerwienienie skóry głowy spowodowane podrażnieniem, jednak ustępuje ono w ciągu kilku dni. Znieczulenie miejscowe niekiedy – choć bardzo rzadko – wywołuje lekki obrzęk czoła, lecz i tutaj nie ma się czym martwić, gdyż utrzymuje się on nie dłużej niż dobę po zabiegu.

Po zabiegu może też wystąpić lekkie krwawienie w okolicy dawczej. Aby mu przeciwdziałać, zakładamy opatrunek. Podajemy również pacjentowi lek przeciwbólowy, który redukuje bolesność skóry głowy. W ciągu 14 dni po przeszczepie włosów może występować swędzenie spowodowane gojeniem. Jeżeli więc możemy mówić o jakichkolwiek skutkach ubocznych, to są to właśnie tego typu krótkofalowe niedogodności.

Z reguły tak. Liczba zabiegów zależy tylko od wielkości obszaru, jaki ma zostać poddany przeszczepowi włosów. Przede wszystkim oceniamy część dawczą i na tej podstawie podejmujemy decyzję co do dalszych kroków. Najczęściej jeden zabieg wystarcza, choć czasem – w przypadku bardzo rozległych obszarów przerzedzenia i niewielkiego obszaru dawczego – są to dwa zabiegi. Wszystko to ustalamy z pacjentem podczas pierwszej wizyty w klinice.

To, czy jesteś dobrym kandydatem do przeszczepu, zależy od stopnia utraty włosów oraz liczby i jakości jednostek mieszkowych z tyłu głowy. Podczas Twojej wizyty w klinice określimy wszystkie czynniki sprzyjające zabiegowi lub stojące mu na przeszkodzie. Na tej podstawie ocenimy możliwość przeszczepu włosów oraz szanse na osiągnięcie maksymalnych rezultatów.

W tym celu umów się na wizytę w naszej klinice w Warszawie, a jeśli nie możesz nas odwiedzić, prześlij nam zdjęcia swojej głowy i przeprowadzimy konsultację online.

Aby rozpoznać dobrze wykonaną transplantację włosów, należy zwrócić uwagę na:

➡️ prawidłowo pobrane grafty z okolicy dawczej,
➡️ odpowiednie ułożenie graftów,
➡️ dobrze zaznaczoną linię frontu (czoła),
➡️ naturalny wygląd włosów,
➡️ odpowiednią gęstość włosów. 

Transplantację włosów można wykonać o każdej porze roku. Ważne jest tylko, aby postępować zgodnie z zaleceniami lekarza, ponieważ każda pora wymaga przestrzegania pewnych zasad dotyczących pielęgnacji nowo przeszczepionych włosów.

Przeszczep włosów nie jest zarezerwowany wyłącznie dla mężczyzn. Kobiety również kwalifikują się do tego zabiegu, pod warunkiem że zostaną wcześniej zdiagnozowane przyczyny wypadania włosów. Łysienie typu męskiego (androgenowe) występuje także u kobiet, choć znacznie rzadziej niż u mężczyzn.

Przeszczep włosów metodą FUE w przypadku kobiet pozwala pobrać mieszki włosowe z obszaru dawczego, a następnie zakryć go resztą włosów, dzięki czemu pozostaje niewidoczny. Wiele kobiet decyduje się też na zabieg metodą DHI bez strzyżenia, choć dotyczy to tylko niewielkich przerzedzeń.

Rezultaty

Jesteśmy dumni z rezultatów, jakie wspólnie osiągnęliśmy!

Umów się na konsultację

Skontaktuj się z nami w celu uzyskania informacji, umówienia spotkania lub podjęcia współpracy. Skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.

w zaledwie 2 minuty
dostać ofertę
Vatanmed Whatsapp Online